Stručné predstavenie diel

1.1.1.
    Božena Slančíková – Timrava

1.1.1.1.
    Ťapákovci: Prichádza jar. Všetci odchádzajú do polí, len Ťapákovcom sa nechce. V dome žijú piati bratia. Najstarší má manželku Iľu (Iľa – kráľovná), ktorá jediná je pracovitá. Chce, aby sa s ňou Paľo odsťahoval. Nesúhlasí, a preto Iľa odchádza preč. Lenivý manžel však po ňu nejde. V dome je ešte ich sestra Anča (Anča – zmija). Je kalika – postihnutá, hucká všetkých proti Ili. Končí sa to tým, že Paľo sa predsa len s Iľou odsťahuje

1.1.1.2.
    Mocnár: Ondro Bežan sa ožení za Iľu, s ktorou nevychádza ani on ani jeho matka.. Nenávidia sa, vzali sa len kvôli peniazom. Ondro chce, aby Iľa prepísala pole na neho, ona nechce. Ondra raz pri kradnutí kapusty zabijú. Matka zisťuje, čo bol jej syn zač. Aký bol pijan, zlodej, zhýralec. Sklamala sa v ňom. Iľa je slobodná – zbavila sa bremena.

1.1.1.3.
    Skon Paľa Ročku: Paľo Ročka pochádza z chudobnej rodiny. Z lásky si berie Zuzu (tá je z rodiny bohatej).Paľo ochorie, ale jeho žena si len myslí, že sa mu nechce robiť – odjakživa bol lenivý. Raz pri štiepaní kamenia omdlie a skoro zomrie. Rozhodne sa teda, že pôjde za doktorom. Lenže jediný dopravný prostriedok je len koč, ktorý požičiava farár. Keďže sa s ním Paľo kedysi pohádal – prichádzajú na neho kavky (zlé svedomie). Chce sa napraviť, a tak posiela Zuzu na faru po „mäsovú polievku“. Lenže aj to je len zámienka, a preto sa mu pohorší. Prichádzajú kavky o matke, ktorú kedysi vyhodil, lebo sa o neho nestarala. Zuza nakoniec ide aj po ňu. Po príchode sa Paľo s ňou i s farárom zmieri a spokojne umrie.

1.1.1.4.
    Na jednom dvore: Na jednom dvore žijú dvaja bratia, ktorí chcú vydať svoje deti – syna Paľa a dcéru Anču. Chcú ich dať dokopy, ale tí sa znenávidia. Pre Anču nájdu pytača – Paľo začína žiarliť. Dáva jej na výber – on, alebo pytač. Koniec je otvorený.

1.1.2.
    Jozef Gregor – Tajovský

1.1.2.1.
    Maco Mlieč: Pracuje u bohatého gazdu. Ešte, keď žili rodičia, sa dohodli na pláci – základné potreby (šatstvo, jedlo fajčivo). Jemu ani peniaze nebolo treba, lebo nemal rodinu. Gazda si užíval a Maco zaňho všetko robil. Primeranú plácu však nedostal. Keď ochromel na jednu nohu, nevládal robiť ako predtým. Je zanedbávaný, chradne – nik sa oň nestará. Teste pred smrťou príde absurdne za gazdom a pýta sa, či nie je niečo dlžný. Potom ho ešte požiada o pekný pohreb na cintoríne. Gazda mu vystrojí bohatý honosný pohreb.

1.1.2.2.
    Apoliena: Chudobná slúžka, ktorá prišla slúžiť na gazdovstvo. Je to útle 15-ročné dievča, ktoré ohluchlo, pretože ju otec bil. Pracuje za veľmi malú plácu. Učni ju vysmievajú a bijú ju. Zvaľujú na ňu všetko zlé, čo urobili. Dokonca ani gazdiná ju nešetrí. Apoliena je však vďačná, že môže pracovať a že dostane najesť. Nakoniec ju však vymenia za inú slúžku

1.1.2.3.
    Horký chlieb: Mara Turianka žije sama so svojimi deťmi. Manžel jej umrel, nemá peniaze pre deti, a preto ide do služby starať sa o cudzie. Takto v noci chodí pozrieť raz na pánske, raz na svoje. Bojí sa, aby na to nikto neprišiel. Lenže cez zime kvôli tomuto behaniu ochorie. Poviedka končí zamyslením, že urobila ešte horšie akoby ich nechala samé, pretože ochorela, a ak umrie, ostanú samé navždy a tiež umrú.

1.1.2.4.
    Mamka Pôstková: Chudobná stará žena, ktorá si kedysi požičala 12 korún z banky. Má lenivého muža a syna. Ten sa ožení a má veľa detí, o ktoré sa Mamka spolu s nevestou starajú. Snaží sa čestne splácať dlh a chodí do banky vrátiť po pár halierikoch. Lenže syn ju vyhodí z domu. Po čase ju vezme opäť späť.